BRUSSEL We vieren de kerstdagen straks massaal thuis, want nooit eerder lag het aantal restaurants dat een kerstsluiting houdt zo hoog. Dat blijkt uit een bevraging van Horeca Vlaanderen.
“De keuze om tijdens de kerstperiode te sluiten wint ook dit jaar aan belang binnen de horecasector”, duidt Matthias De Caluwe, CEO van Horeca Vlaanderen. “72 procent van de horecazaken blijft dicht, zo blijkt uit een rondvraag die we organiseerden. De trend om de deuren te sluiten met kerst zet zich daarmee duidelijk verder en is zelfs nog sterker dan vorig jaar. Toen bleef iets meer dan de helft van de horecazaken tijdens de kerstperiode gesloten.” Bij de redenen waarom men kiest voor een sluiting verwijzen veel horecauitbaters naar de balans tussen werk en privé. “Voor veel ondernemers staat het welzijn van het personeel centraal”, zegt Matthias De Caluwe. “Zo sluit 38 procent om medewerkers de kans te geven van de kerstdagen te genieten. Een bijna even grote groep (35 procent) geeft aan die keuze uit eigen wil te maken, zodat ze zelf kunnen profiteren van de kerstperiode.”
Hoge kosten
Hoewel de trend zich verderzet, is een kerstsluiting niet voor iedereen een bewuste keuze. Voor 19 procent speelt ook de hoge personeelskost tijdens de feestdagen een cruciale rol. 16 procent geeft dan weer aan niet voldoende personeel te vinden. Horecazaken die tijdens de kerstdagen wél de deuren openen, plukken daar volgens de bevraging ook de vruchten van. “Deze restaurants profiteren uiteraard van de sterke vraag en merken dat de reservaties goed binnenlopen”, zegt de CEO van Horeca Vlaanderen. “Meer dan de helft zegt nagenoeg volzet te zijn met kerstavond en kerstdag. Deze horecaondernemers zullen hun klanten dan ook culinair laten genieten van de feestdagen.”
Gemengde gevoelens
De Vlaamse horecasector kijkt met gemengde gevoelens vooruit naar de uitrol van enkele begrotingsmaatregelen in 2026. “We zijn blij dat onze tienduizenden restaurants, cafés en verbruikszalen eindelijk de lang gevraagde btw-verlaging naar 12 procent krijgen voor niet-alcoholische dranken ter plaatse”, zegt Matthias De Caluwe. “Dit geeft onze ondernemers extra zuurstof. Anderzijds is er teleurstelling over de verdubbeling van het btw-tarief voor hotels, logies en take away. Ook binnenlands toerisme zal nu duurder worden voor alle Belgen, net als een eenvoudig frietje afhalen op zondag.”
Minder champagne op restaurant
BRUSSEL Steeds meer horeca-uitbaters kiezen voor een betaalbare schuimwijn in plaats van champagne.
Sligro Food Group, die aan 28.000 foodprofessionals in ons land levert, zag de verkoop van champagne dit jaar met 4 procent dalen. “Wie wel champagne serveert, koopt steeds vaker een kleiner exclusief merk of een huismerk”, duidt Jeroen Tackx. “Dat wil niet zeggen dat we op restaurant minder bubbels drinken. Er is een duidelijke beweging richting betaalbare maar kwalitatieve mousserende wijnen zoals cava, crémant en prosecco. Zo kende de verkoop van cava een stijging van 2,5 procent en prosecco zelfs 12 procent. Door de gestegen kosten zien we dat onze klanten vaak op zoek zijn naar betaalbare alternatieven.” Sligro stelt ook een verhoogde interesse vast voor Belbul, het kwaliteitslabel voor Belgische mousserende wijnen. “Belbul combineert kwaliteit met een heel toegankelijke prijs van zo’n 25 euro. Het is dan ook niet verrassend dat klanten hier interesse voor tonen.” (VVHR)